سعید تقوی
توسط بر ژوئن 3, 2021
35 بازدید

زندگی و کار لئوناردو داوینچی همواره توسط چشم تیزبین منتقدان و مورخین هنر مورد تحلیل و بررسی دقیق قرار گرفته است. امروزه هنوز هم  بیو گرافی این نابغه ی رنسانسی رمز و راز هایی با خود دارد. یکی از آن ها این است که از پنج پرتره ی به جا مانده از داوینچی چهار تای آنها زنان هستند. اما این زنان چه کسانی هستند؟ 

این هنرمند در طول زندگی خود از زنان الهام می گرفته و آنها موجب حرکت پرشور و پرحرارت او می شده اند! حداقل این چیزیست که بوم های نقاشی او به ما می گویند!  این جذابیت خاص شاید بیشتر مربوط به روشی باشد که او برای به تصویر کشیدن آنها انتخاب کرده است همانطور که جاناتان جونز( منتقد هنر) در مقاله خود برای گاردین این را توضیح می دهد( لینک این مقاله در پی نوشت آورده شده است) 

باید به یاد داشته باشیم که قبل از داوینچی پرتره های هنرمندان رنسانس عمیقا تحت سلطه (موضوع) مردان بود که منجر می شد زنان را در سطح زیبایی ظاهری نگهدارند. در عوض پرتره ی زن داوینچی اولین نماینده ی پرتره هایی بود که در آنها شخصیت، کاراکتر و فردیت زنان مورد بررسی قرار گرفت . داوینچی نشان داد که زنان فقط نماد و سمبل های زیبایی نیستند و از دید انسانی مورد توجه اند.  از این رو این فقط زیبایی ظاهری زنان نبود که مورد توجه لئوناردو بود ، بلکه چیزی که او به آن توجه داشت در تکنیکی به نام moti della mente  مشخص است . تکنیک خلاقانه ، شاعرانه و مبتکرانه ی او که پیچیدگی زنان را با تمرکز بر شدت نگاه و زبان بدن آنها به نمایش می گذاشت. ( او در مورد این تکنیک در رساله نقاشی خود جایی که درباره نحوه کشیدن زنان صحبت می کند توضیح کاملی را داده است) 

 

Ginevra de’ Benci 

 

  

 

 او دختر یک خانواده ثروتمند فلورانس بود اما داوینچی در این نقاشی به او لباس هایی ساده پوشاند تا توجه تماشاگران را به حالات صورت زن جوان معطوف کند.

Ginevra de Benci به سمت ما نگاه می کند ، نگاه جدی او مستقیما با چشمان بیننده روبرو می شود. در یادداشتی نوشته شده در پشت قاب چوبی این نقاشی داوینچی گفته است " او نه تنها زیباست بلکه با کمالات است! " 

می توان گفت این زن نمونه ای از عبارت چشم ها آینه ی روح اند است! 

 

 

این متن خلاصه ای از مقاله ی ماریا فرازونی منشتر شده در 3 مارس 2021 است.

پ.ن 1: در مقاله کامل هر چهار پرتره داوینچی از زنان معرفی شده بود که من Ginevra de Benci را انتخاب کردم 

پ.ن 2: Lady with an Ermine و Mona Lisa و Leda and the Swan نام سه پرتره ی دیگر داوینچی از زنان است 

 

پیوست: مقاله جاناتان جونز در گاردین The Guardian 

 

پست شد در: مقاله, ترجمه
کلمات کلیدی: داوینچی