سعید تقوی
توسط بر ژوئن 9, 2021
14 بازدید

کیوان (saturn/Saturnus) خدای رومی بود که تاریخی مشابه کرونوس اسطوره یونانی دارد. او که اغلب در نقاشی ها همراه با یک داس به تصویر کشیده می شده خدای کشاورزی بوده است و به خصوص با بذر ذرت ارتباط داشته است. این خدا دارای معبد بزرگی بود و جشن saturnalia که از مهمترین مناسبت های تقویم رومی بود برای او برپا میشد. 

اساطیر یونانی و رومی در هم آمیخته اند و به گفته ی خیلی ها (کیوان و کرونوس) هردو یکی بوده اند. با این حال نام های متفاوتی داشته اند. همچنان که زئوس و ژوپیتر و هادس و پلوتو به نظر یکی هستند چون نقش ها موقعیت هاشان دقیقا یکسان است.

زمانی که رومی ها برای اولین بار با یونانی ها وارد ارتباط شدند دارای فرهنگ مشابهی نبودند اما کم کم یونانی شدند. 

رومی ها بسیار یونانی ها را تحسین می کردند تا حدی که ثروتمندترین و قدرتمندترین خانواده های رم حتی برای فرزندان خود مربیان یونانی استخدام می کردند و این امر منجر شد تا ادبیات ، فلسفه ، هنر و مهمتر از همه دین آنها برای همیشه عوض شود. 

یکی از بهترین و اولین نمونه های این تحول دینی خدایی بود که از یونان رانده شد اما در تپه های رم خانه ای پیدا کرد. نام او کیوان بود.

برخی از نویسندگان معتقدند کیوان مدت ها قبل از تهاجم دین یونانی به رومی ها وجود داشته است و اورا با  اتروسکن خدای ستر(satre) مرتبط می دانند، با این حال درست یا غلط بودن هیچ موقع روشن نخواهد شد و با شک و تردید همراه است.

از طرف دیگر همانطور که دین رومی هلنیزه (یا یونانی) می شد. دین یونان نیز دست خوش تغییرات بود. 

با رومی شدن بیشتر آیین یونان ، کیوان (saturn/Saturnus)  که اغلب در دست خود یک داشت بیشتر با خدای یونانی کرونوس  ارباب جهان و خدایی که فرزندان خود را  می بلعید ادغام می شد. او پسر اورانوس(خدای آسمان) و گایا(الهه زمین) بود. زمانی که زئوس و برادرانش پوسایدون و هادس تایتان هارا شکست دادند کیوان از کوه های المپ رانده شد.  

پس از این اتفاق بر طبق افسانه ها کیوان در شهر لاتیوم اقامت گزید. ورود او با استقال گرم خدای رومی یانوس (خدای دوچهره - خدای آغاز و پایان) همراه شد. کیوان به زودی شهر خود Saturnia. را نیز تاسیس نمود و در دوران طلایی خود حکیمانه حکومت کرد و به مردم کشاورزی آموخت. و به همین دلیل در نقاشی ها او غالب با یک داس است 

 

 

 

هرچند که این تایتان به عنوان خدای حکیمی شناخته می شد اما به شدت طالب قدرت بود و برای اینکه فرزندانش صاحب قدرت نشوند آنها را می خورد :/

 

منابع :

مقاله ی saturn نوشته ی  donald l wasson منتشر شده در 16 اکتبر 2015

مقاله ی horror in art نوشته ی errika gerakiti در31 اکتبر 2020 

پست شد در: مقاله, ترجمه
شکورا آذرخشی
درود جناب تقوی . شما برگرداننده ی (مترجم) متن هستید؟